Jak łatwo zwrócić uwagę, pojęcie fintech bierze się z połączenia dwóch członów – finansów oraz technologi. Podział ten pozwala nam z dużej mierze przybliżyć się do tematu, reasumując technologie finansowe są to wszelkie innowacje z dziedziny technologi wykorzystywane w finansach, bankowości. Jako przykład można podać aplikacje banków, przelewy przez internet, wypłaty pieniędzy z bankomatu telefonem czy chociażby kryptowaluty.

Od lat media zalewają nas nagłówkami odnośnie przyszłościowych kierunków studiów – technologiczne, informacyjne, bankowość. Świat idzie na przód, dlatego komputeryzacja procesów są dla nas na porządku dziennym.
Już w Polsce na niektórych uczelniach utworzone zostały kierunki studiów (podyplomowych) na których można będzie uczyć się technologi finansowej. Wraz z rozwojem tej dziedziny, wiele firm zaczyna poszukiwać alternatywnych rozwiązań tworząc działy FinTech. Szacuje się, że działy te są o wiele mniej kosztowne ze względu na mniejsze obciążenie regulacjami, natomiast ze względu na innowacyjność pojęcia płace mogą być nawet 20% wyższe niż w tradycyjnych bankach. Mała liczba specjalistów sprawia, że mają oni światową renomę, dlatego wiele dużych firm zabiega o najlepsze talenty.

 

Największym plusem z punktu widzenia osoby zainteresowanej pracą z technologią finansową jest jej dynamika. Rok w rok dzięki pracy informatyków nasze życie staje się łatwiejsze dzięki wielu aplikacjom. Nasze finanse też mogą być – jednak do tego potrzeba nie tylko specjalistów z FinTecha, lecz również rozwoju cyberbezpieczeństwa.

 

Chociaż wielu z nas widzi technologie jako przyszłość bankowości i rozwiązań finansowych, organy nadzoru finansowego niepokoją się tak szybko idącą do przodu technologią. Bezpieczeństwo w sieci jest jeszcze mało rozwiniętą dziedziną IT – dlatego ludzie dostrzegają w unowocześnieniach wiele luk, które mogą ułatwić hakerom dostęp do naszych kont.

 

Hakowanie kont, kradzież pieniędzy czy wypłynięcie do sieci danych osobowych (przykładowo użytkowników danej aplikacji bankowej) to tylko jedne z wielu niebezpieczeństw w sieci.