Każdy kto prowadzi własną firmę bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, czym jest restrukturyzacja. Mało kto jednak wie, jak ona w rzeczywistości działa. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jak działa restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja to dość skomplikowany proces, którego głównym zadaniem jest wyciągnięcie firmy z kłopotów finansowych. Firmy, które mają problemy z płynnością finansową zazwyczaj posiadają deficyt trzech kluczowych rzeczy. Mowa tutaj o czasie, zaufaniu partnerów biznesowych i pieniądzach. Dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu, można nie tylko zyskać czas i zaufanie, ale również pieniądze, które są niezbędne do zachowania płynności finansowej.

Wstrzymanie egzekucji

Niewywiązywanie się ze swoich zobowiązać finansowych zazwyczaj doprowadza do tego, że wierzyciele są zniecierpliwieni, dlatego też rozpoczynają działania windykacyjne, aby odzyskać należności. Stosuje się nie tylko wezwania do zapłaty, ale również prowadzone są postępowania egzekucyjne. Uruchamiając postępowanie restrukturyzacyjne można wstrzymać owe egzekucje, a co najważniejsze nowe postępowania nie mogą być uruchomione. Firmy mają dodatkowy czas, aby podjąć skomplikowane działania ratunkowe w zdecydowanie przyjaźniejszych warunkach. Przedsiębiorcy mogą skupić się na ratowaniu swojej firmy, a nie na walce z wierzycielami.

Pozyskanie kapitału

Aby restrukturyzacja przyniosła satysfakcjonujący efekt niezbędne jest pozyskanie kapitału albo finansowania – pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/restrukturyzacja-upadlosc.html. Już nawet samo wstrzymanie egzekucji oraz konieczności spłacenia zaległości finansowych na kilka miesięcy pozwoli wielu firmą odzyskać płynność finansową. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że w większości przypadkach nie są to wystarczające kroki. Ustawa o prawie restrukturyzacyjnym wyraźnie wskazuje na możliwe środki restrukturyzacyjne, dzięki którym można poprawić swoją sytuację finansową. Wiele firm może spróbować rozłożyć spłatę na korzystne raty, odroczyć termin spłaty albo znacząco zmniejszyć wysokość zadłużenia.